our students

The students and alumni of Metropolitan School of the Arts continue to amaze us with their accomplishments. Please e-mail us at studio@metropolitanarts.org to share your successes!

Below are a select number of accolades achieved by our incredible students.  Enjoy!


Professional Credits
*denotes Academy Student

*Jacob Anderson
• “Matilda” National Tour

Sofia Cruz
• “Annie” at Olney Theater

Simone Straub-Clark
• “Annie” at Olney Theater

*Ben Cook, class of 2016

• “Newsies” National tour (Race)
• “Billy Elliot” National tour (Billy and Michael)
• “Billy Elliot” on Broadway (Tall Boy and Michael u/s)
• “Ragtime,” Kennedy Center and Broadway (Little Boy)
• “A Christmas Carol” at Ford’s Theatre
• 2011 Helen Hayes Award nominee for Michael in “Billy Elliot” at the Kennedy Center

Spencer Ramirez
• Mark Morris Dance Group

Ben Rudisin
• National Ballet of Canada

Annie Yu
• Anchor, FOX 5 News

Brianna Latrash
• Cincinnati Conservatory of Music

Brittany O’Grady
• Synetic Theater productions of “The Three Musketeers” and “Jekyll & Hyde.”
• “A Christmas Carol” at Ford’s Theatre
• “Witches of Eastwick” at Arena Stage

Emily Haughton
• The Washington Ballet’s “The Nutcracker”

Holden Brettell
• “A Christmas Carol” at Ford’s Theatre
• “Richard III” at Folger’s Theatre
• “Merry Wives Of Windsor” at Shakespeare Theatre
• “Really Rosie” at Bucks County Playhouse
• “Winnie The Pooh” at Adventure Theatre
• “Enemy Of The People” at Center Stage
• “King and I” at Toby’s Dinner Theatre
• “The King And I” at Wolf Trap Performing Arts National Park
• National Park Service PSA

Maya Brettell
• “Fiddler on the Roof,: Arena Stage
• “Appropriate,” Woolly Mammoth Theatre
• “The Big Meal” at Studio Theatre
Time Warner Cable Commercial
• “Macbeth,” Synetic Theatre
• “Goodnight Moon,” Adventure Theatre MTC
• “A Little House Christmas,” Adventure Theatre MTC
• “Big, The Musical” at Adventure Theatre MTC
• “Eleemosynary” at Compass Rose Theatre
• “Annie,” Toby’s Dinner Theatre and Rockville Musical Theater
• Anne Frank Exhibit Film at The Museum of Tolerance, Los Angeles
• WATCH Nomination for Lead Actress In A Musical
• Little Theatre of Alexandria Award for Best Junior Performer, 2009-10 Season

Remy Brettell
• “A Christmas Carol” at Ford’s Theatre
• “Richard III” at Folger’s Theatre
• “Merry Wives Of Windsor” at Shakespeare Theatre
• “The Lion, The Unicorn, and Me” with the Washington National Opera at The Kennedy Center
• “The King And I” at Wolf Trap Performing Arts National Park
• “The Sound Of Music” at Toby’s Dinner Theater
• National Park Service PSA

Lexi Rhem
• “A Christmas Carol” at Ford’s Theatre
• Mount Vernon Children Theater’s  “Annie”

Elizabeth Rader
• Signature Theater’s “Les Miserables”
• Mount Vernon Children Theater’s  “Annie”

Erin Dooley
• Palace Theatre’s “Why Do Fools Fall In Love” (Myrtle Beach, S.C.)

Paul Signet
• Washington National Opera’s “Show Boat”


Colleges and Universities 

• Cayli Dobbs, Academy class of 2017, The Catholic University of America, Music Theater
• James Woods, Academy class of 2017, The Catholic University of America, Music Theater*
• Brian Perry, Academy class of 2017, Boston University, Theater*
• Kylie Levy, Academy class of 2017, Mount Holyoke, Acting*
• Madison Thornton, Academy class of 2107, The Relativity School, Acting for Film*
• Chad Vann, class of 2017, The Juilliard School, Acting
• Katie Frieden, class of 2017, Oklahoma City University, Dance
• Bridget Keenan, class of 2017, Fordham University, Dance
• Halle Kaufax, class of 2017, New York University, Tisch School of the Arts, Music Theater
• Paige Nank, class of 2017, University of Virginia, Business
• Sarah Hall, class of 2017, University of Virginia, Biomedical Engineering
• Shekinah Reese, class of 2017, Elon Univeristy, Film Studies
• Ben Cherington, Academy class of 2016, Carnegie Mellon University, Theater*
• Georgia Monroe, Academy class of 2016, Pace University, Commercial Dance*
• Sarah Christropherson, Academy class of 2016, University of Michigan*
• Jeremiah Porter, Academy class of 2016, Ithaca University, Theater*
•Samantha Horning, Academy class of 2016, Emerson University, Arts Management*
• Lexi Rhem, Academy class of 2016, The Hartt School, Musical Theater*
• Allison Hansen, class of 2016, The University of Charleston, Marketing*
• Lauren Dalal, Marymount Manhattan College, New York (Dance)
• Erin Dooley: Coastal Carolina University: CCU Dance Company
• Megan Hislop: University of Virginia and Hawaii, Dolphin Training and Student Services
• Josh Israel, New York University, Tisch School of the Arts (Music Theater)
• Stephanie Marshall: University of Virginia and Virginia Commonwealth University (Medical School)
• Erin McNamara: James Madison University, Harrisonburg, VA
• Spencer Ramirez: The Julliard School, New York City
• Ben Rudisin: North Carolina School of the Arts, North Carolina
• Ara Snyder: Duke Ellington School of the Arts, Washington, DC
• Daniel Twomey, Wagner College, New York
• Samantha Warren: Louisiana State University, Baton Rouge, LA
• Lai Lai Williams: Shenandoah University
• Brianna Latrash: University of Cincinnati, Conservatory of Music
• Rosie Matthews: Pace University, New York, NY
• Emily Dimaggio: University of the Arts, Philadelphia, PA
• Ara Snyder: Penn State University
• Klaudia Amenabar: University of Pennsylvania
• Tiffany Chatfield: HARID Conservatory, Boca Raton, FL
• Elpida Voryas: The Royal Ballet School, London
• Tiffany Chatfield: HARID Conservatory, Boca Raton, FL
• Gigi Batsakis: National Ballet of Canada Teacher Training Program, Canada


 Training/Performances

• Nicole Barker: Richmond Ballet Summer Intensive
• Chloe Borden, American Ballet Theater summer intensive
• Lauren Dalal:  Alvin Ailey Summer Program, Professional Division, New York City
• Danielle Frye: Alvin Ailey Summer Program, Professional Division, New York City
• Abby Gilliland: Rockette Summer Intensive, New York City
• Emily Haughton: The Washington School of Ballet, and the Kirov Summer Ballet Program, Washington, DC
• Sarah Kelly: The Washington Ballet Summer Intensive, Washington, DC, and Richmond Ballet Summer Intensive
• Roxanne King, Kennedy Center, JUBA! Masters of Tap Performance with Lane Alexander
• Brianna Latrash: Rockette Summer Intensive, New York City
• Erin McNamara: Rockette Summer Intensive, New York City
• Ben Rudisin: Houston Ballet, Apprentice, Houston, TX, and successful completion of the first round of auditions for the Prix de Lausanne ballet competition in Switzerland.
• Kyra Smith, Kennedy Center, JUBA! Masters of Tap Performance with Lane Alexander
• Gabi Stapula: Broadway Intensive, New York City
• Cayli Dobbs, Rockettes Summer Intensive, New York City
• Kelsey Kaufman, Joffrey Summer Program
• Chloe Borden, Boston Ballet Summer Program